Řešíte, jak ukotvit zahradní domek a obáváte se, aby vám neulítnul k sousedovi? S námi této šlamastyce snadno předejdete. Pojďme si představit čtyři možné způsoby, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.
Ve chvíli, kdy pro zahradní domek naleznete vhodné místo, ve druhém kroku pak řešíte dostatečné upevnění a stabilitu. Každý domek je totiž třeba postavit na rovný a pevný povrch. Kdyby stál na nerovném nebo sypkém terénu, či pouze na trávě, jednoduše řečeno by ho podemlela voda. Proto je nezbytné domek upevnit vhodným způsobem, společně se teď podíváme na několik možností.
Jedná se o typický postup při ukotvení zahradní stavby, který má za úkol rovnoměrně rozložit tíhu stavby na stavební podklad. Kvalitní základ je tvořen ze stabilního a pevného materiálu jako je jíl, hlína a kameny. Naopak štěrk, písek a rašelinu jako stavební základ rozhodně nedoporučujeme. Důležitým aspektem je také to, že základy musí sahat až do nezámrzné hloubky, která je v České republice stanovena na 80 cm, ve výše položených oblastech i 140 cm.
Než započne špinění rukou od hlíny a betonu, je důležitá prvotní příprava, která spočívá ve vyměření plochy pomocí provázku nebo latí. Stěžejní je také zkontrolovat, zda není pozemek plánované stavby svažitý. Následně se podél provázku či latí vyznačí plocha sprejem a stavba může započít. Začíná se hloubením jámy, kdy by se měla sejmout alespoň 30 cm hluboká vrstva. Poté se přejde ke zhutnění vibrační deskou tak, aby podklad při pozdějších fázích nepůsobil problémy, nepropadal se a nedej bože nepoškodil hotovou desku. V dalším kroku se základová jáma naplní štěrkem, zhutní, znovu dosype štěrkem a opětovně zhutní.
Pomalu ale jistě přecházíme do fáze přípravy bednění, které musí být stejně vysoké jako pozdější základová deska. Po nařezání, spojení a kontrole správnosti úhlů a úhlopříček dojde k uložení rámu na plochu. Tady je potřeba chirurgická přesnost, jelikož každá nerovnost by mohla vyústit ve zkřivený a nerovný základ. Bednění se poté upevní konstrukční ocelí, bez které by jinak mohlo dojít po vyplnění betonem k narušení spojů jednotlivých kusů rámu. Na štěrkovou vrstvu přijde PE fólie, která zabrání příliš rychlému vysušení betonu. A v tenhle moment už nám nic nebrání a můžeme přejít k přípravě betonu.
Tady se naskýtají dvě možnosti přípravy, a to buď ručně, nebo pomocí míchačky. Při přípravě většího množství betonu bude lepší použít míchačku, jinak úplně v klidu postačí obyčejné kolečko. Po dosažení požadované konzistence dojde k vyplnění a rovnoměrnému rozložení betonu uvnitř bednění. Pokud uvažujete nad výztuží z ocelové rohože, tak nejprve ve spodní třetině základu, kam se vloží výztuž a poté se přelije betonem až k horní hraně bednění. Jinak se tento krok přeskočí a rám vylije rovnou až po okraj. Následně se beton upěchuje a řádně vyrovná.
V tuhle chvíli už máme skoro vyhráno, jelikož se blížíme do finiše. Jak ale víte, tak i dobře rozjetý závod se dá zkazit zaškobrtnutím před finální rovinkou a tak je tomu i v tomto případě. V této fázi totiž stačí „pouze“ zakrýt plochu fólií na cca týden. Tím ale pro nás práce nekončí, jelikož musíme zajistit, aby fólie zůstala po celou dobu vlhká. Pokud by tomu tak nebylo, tak by se mohl beton příliš rychle vysušit a na jeho povrchu by vznikly praskliny. Po uběhnutí požadované doby odebereme fólii, bednění a vytáhneme ocelové tyče. Nyní už máme hotovo a můžeme přejít k ukotvení zahradního domku. K tomu se převážně používá kotevní sada obsahující vruty do stěny, kotevní patky a hmoždinky do betonového podkladu.
Další možností je výstavba domku na zemních vrutech se samonosným roštem, která je vhodná například u nerovného terénu. Jednotlivé vruty lze totiž instalovat různě hluboko a docílit tím vodorovného základu. Mezi další výhody patří proudění vzduchu pod domkem, díky kterému nehrozí vznik hniloby nebo plísní, které by jinak mohly domky ze dřeva napadnout a poškodit.
Příprava je poměrně podobná jak u betonového základu. Na vybrané místo položíme sestavený rošt, který vyrovnáme na přesný pravoúhlý tvar, ideálně změřením úhlopříček. Platí znovu to stejné, nutná chirurgická přesnost, jelikož by případné nepřesnosti v budoucnu přinesly velkou neplechu. Pokračujeme označením míst, kde budou otvory na vruty, kam následným zatlučením roxoru připravíme potřebný otvor pro snazší vedení vrutu. Pokud je ale půda příliš tvrdá, nebo jsou na místě kameny, nezbývá jiná možnost než předvrtat otvory zemní vrtačkou s SDS vrtáky.
Teď, kdy je vše připraveno, můžeme přejít k utahování vrutů. Na ty se nasadí patka a následně pomocí originálního zatloukacího kolíku zatočí do připraveného otvoru v zemi. Pokud nemáme k dispozici kolík, postačí roxor. Při utahování je nutná neustálá kontrola toho, aby byl vrut stále ve svislé pozici. Ideální postup je, když si u prvního vrutu určíte rovinu horní strany a následně zavrtáte ostatní vruty ve stejné výšce. Toho se dá dosáhnout poměrně snadno klasickým fíglem, kdy položíme prkna na sousední vruty a pomocí vodováhy dorovnáme případné nerovnosti. V tuhle chvíli už stačí jen nasadit víčka na vruty, položit na ně základnu, zajistit víčko šroubem proti vytažení a máme vymalováno.
Tato varianta přichází vhod především u zahradních domků, které jsou rozměrově maximálně okolo 10 m2. Výhodou je určitě menší pracnost a náklady. Nevýhodou je naopak nemožnost upevnění domku napevno. Začíná se vykopáním jámy a následným osazením okrajů obrubníkem. V dalším kroku dojde k vyplnění jámy štěrkem zhruba ve dvou třetinách a rovnoměrným zhutněním vibrační deskou. Následně přidáme další vrstvu a řádně zhutníme tak, aby podloží bylo dostatečně stabilní. Zahradní domek by měl stát alespoň 5 cm nad terénem. Samozřejmě musí být dlaždice umístěny po celé ploše a ne jen pouze po obvodu. Ještě než dojde k pokládce dlaždic, vyplnění spár a finálnímu zpevnění vibrační deskou, musíme si být jisti zajištěnou rovinu. Odklon je sice povolený, ale nesmí být větší než 0,5 cm na 100 cm, tedy 0,5 %. Po dokončení všech dílčích kroků je hotovo a může se přejít k montáži domku.
Tuhle možnost využijete především u pozemků s velkým sklonem nebo u zahradních domků větších rozměrů, a tak se tohoto téma dotkneme spíše okrajově. Princip je poměrně podobný jako u samonosného roštu se zemními vruty, jen místo vrutů využijeme betonové patky. Nejčastěji se využívá rozměr 10 x 10 cm.
Vidíte sami, že možností je mnoho a na výběr jsou různá řešení. Dlažba je vhodná spíše pro plastové a plechové domky na nářadí, samonosný rošt zase na menší dřevěné domky. Pokud plánujete koupit větší zahradní domek nebo chatku, bude lepší zvolit betonovou desku. Doufáme, že vás tento článek dostatečně obohatil a nyní už vyrážíte na zahradu s lopatou a jasnou představou o tom, jaký základ připravit.
Kovový zahradní domek na nářadí, 1× střešní okno, š 171 x d 144 x v 193 cm, zastavěná plocha 2,46 m2, barva antracit. Mimořádně stabilní konstrukce rámovým provedením, jednokřídlé dveře, možnost vertikálního izolačního okna a další dodatečné výbavy uzpůsobené přesně na míru, přírodní nebo volitelně lakovaný. Konfigurovatelný dřevěný domek představující poctivou a precizní českou ruční výrobu. Domek Globel 0,8 m, antracit, 1,7 m
Bohemit Shiran přírodní, 2,0 m, 3,0 m
Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?
Je vám k dispozici v této nabídce.
Diskuze
Jakou variantu přípravy betonu doporučujete?
Dobrý den, pro přípravu menšího množství postačí namíchat beton v kolečku. Postup je jednoduchý. Přidáte obsah pytle, požadované množství vody a namícháte pomocí lopaty. Hmota by měla být měkká a plastická a její kvalitu lze jednoduše zjistit pomocí stěrky. Pokud je povrch hmotný a lekslý, tak je beton dokonale připraven. Pokud se ale chystáte na přípravu většího množství, tak bude lepší použít míchačku. Nejprve zapnete mixér a naplníte ho 2/3 celkového množství vody. Pak přidáte betonové kamenivo a nakonec cement. Postupně přidáte zbývající vodu a následně vše dobře promícháte, zhruba tak 3 až 4 minut.
Môžem zostaviť plechový domček na samonosný rošt?
Dobrý den, samozřejmě že můžete. Pokud už ho máte vytvořený podle přesných rozměrů, tak v tom není žádný problém. Jestli ale chcete rošt teprve připravovat, tak je to za nás poměrně komplikované řešení. Pro plechový zahradní domek naprosto postačí obyčejná zámková nebo betonová dlažba, která je méně náročná jak časově, tak i pracností.
Dobrý den, jaká půda je za vás nevhodná k instalaci samonosného roštu?
Dobrý den, samonosný rošt byste určitě neměl instalovat v písčité nebo v bažinaté půdě, ve změkčeném terénu těžkým deštěm nebo záplavou a v místech s vysokou hladinou podzemní vody.
Prodáváte taky domky se základnou?
Dobrý den, v nabídce máme například dřevěné zahradní domky, které dodáváme společně se základovým rámem. K tomu už je jen zapotřebí si dokoupit vruty a víc potřebovat nebudete. Přikládám na tyto zahradní domky odkaz: https://www.buildex.cz/zahradni-drevene-domky-na-naradi