Skládací, stahovací, nebo výsuvné? Jak souvisí půdní schody s tepelnou izolací? Při výběru vyvstanou mnohé otázky, avšak není potřeba se ničeho bát. Po přečtení našeho článku už budete mít jasno, co jednotlivé termíny znamenají i jak je zohlednit, abyste zvolili ty nejlepší pro váš projekt.
V zapeklité změti parametrů, typů, výrobců a materiálů se může jevit výběr půdních schodů jako složitá záležitost. Každou složitost lze ale rozebrat na malé části, které už zvládneme jednoduše rozlousknout. V našem případě postačí si nejprve zodpovědět otázku „Kam budu půdní schody umisťovat?“ a následně „Který typ je pro mě nejvhodnější?“.
Konkrétní místo osazení nám z velké části napoví, ze kterých schodů vybírat. Nejprve si změřte světlou výšku místnosti, tedy vzdálenost od podlahy ke stropu, která je směrodatná pro to, aby žebřík spolehlivě dosáhl až k zemi. Jednotlivé modely se většinou vyrábí pro více výškových variant, a to od 255 do 335 cm. Může se však stát, že přesnou hodnotu nenajdete. V tom případě zvolíte větší verzi a žebřík rektifikujete, tedy upravíte jeho délku. Jak na to si uvedeme u konkrétních typů.
Další veličinou, která zaručí správný výběr, je rozměr půdního otvoru. Nejideálnější postup by byl nejprve pořídit požadovaně prostorné schody a pak až vyřezat stropní konstrukci, ale nezřídka potřebujeme osadit již existující prostup. Ať už tak či onak, řídíme se pravidlem, že otvor má být přibližně o 2 cm větší nežli jsou rozměry schodové skříně. U konkrétních produktů v rozměrových tabulkách najdete oba parametry. Na trhu jsou nejčastěji k dostání v několika standardních velikostech, ale naši specializovaní dodavatelé nabízí u řady modelů i možnost vyrobení atypu.
Nyní se zamyslíme nad tím, zda potřebujete, aby Vaše půdní schody měli i termoizolační vlastnosti. Mnoho modelů v našem katalogu má silnou vrstvu izolace a až několikanásobné těsnění. O tom kolik tepla přepážka propustí, vypovídá součinitel prostupu tepla s jednotkou W/m2K. Nízké hodnoty od 0,36 do 0,7 mají produkty s dobrou izolací, nad tímto rozmezím již úniky tepla očekávejme. Vynikající termoizolaci ale požadujte zejména pokud máte dostatečně zateplenou i stropní konstrukci, tedy hlavně u domů nízkoenergetických a pasivních, či u novostaveb. U garáží a nenáročných staveb bez zaizolované nadstropní části a střechy jde o zanedbatelnou veličinu a opačně pokud je jak Vaše střecha, tak nadstropní část dostatečně zateplená, postačí volit varianty se součinitelem prostupu tepla okolo 0,7 W/m2K.
Když jste si určili požadované rozměry i hodnotu potřebné termoizolace, můžete na našem e-shopu pomocí filtrů a posuvníků utříbit nabídku tak, aby se zobrazili jen ty nejvhodnější varianty. Cílová páska je na dohled, stačí už jen zvážit, který z druhů nejlépe uspokojí Vaše potřeby.
V současnosti máte na výběr ze třech typů rozkládacích mechanismů. Skládací schody mají žebřík složený ze tří, nebo čtyř částí, které jsou propojeny panty. Otevírají se podobně jako turistická mapa a díky robustní konstrukci jsou skvělou volbou, pokud na půdu plánujete chodit několikrát měsíčně, nebo párkrát za rok za účelem ukládání věcí, nebo třeba čištění komínu. Ať už byste se rozhodli pro dřevěný, či kovový žebřík, vždy jej lze zakrátit pomocí pilky, anebo úhlové brusky. Před pořízením tohoto typu se ujistěte, že máte pod průlezem dostatek místa na samotné rozkládání a taky počítejte s tím, že žebřík něco váží, a proto by se s ním některým dětem, nebo seniorům mohlo pracněji manipulovat.
Snazší ovladatelnost mají díky nůžkově propojeným segmentům schody stahovací. Jedním pohybem je lze roztáhnout jako harmoniku a délku žebříku můžete upravit odšroubováním jednotlivých částí. Z těchto důvodů jsou vhodné i pro časté užívání téměř kýmkoliv. Zpravidla jsou vyráběny z lisovaných kovových částí, což na jednu stranu zaručuje jejich pevnost a kvalitu, na tu druhou se kvůli vysoké tepelné vodivosti kovu může na povrchu srážet vzdušná vlhkost a zejména v zimě budou poměrně chladit.
Třetím typem jsou výsuvné půdní schody, jejichž žebřík se rychle a jednoduše sesouvá v jednom kuse přímo pod otvor, díky čemuž jsou vhodné i do omezených prostorových dispozic. I časté a pravidelné užívání nebude činit problémy, za to si však kladou nároky na dostatek místa nad samotným průlezem, kde je část žebříku uložena.
Stejně jako u žebříků, i u schodových skříní máme na výběr z několika možností. U základních modelů jsou rámy vyrobeny z cenově dostupných OSB desek, největší zastoupení mají však smrkové a borovicové rámy, případně kovové varianty. Každý z nich splňuje požadavky na dostatečnou pevnost, nicméně oproti OSB deskám nepůsobí dřevěné verze tak stroze a v případě kovu Vás může zase potěšit snadná omyvatelnost i v širším časovém hledisku delší životnost. Půdní schody jsou standardně opatřeny spodním víkem, jehož tloušťka se odvíjí od množství izolace, potažmo protipožární ochrany, a opět jsou k dostání buď v dřevěném, nebo plechem opláštěném provedení. Pohledové části dřevěných vík jsou většinou potaženy dýhami v jednotných barvách. Schodovou skříň můžete dle potřeby dovybavit horním krytem, nebo přídavným stupněm, který usnadní přechod ze žebříku na půdu. K zamaskování spár mezi půdními schody a stropní konstrukcí slouží krycí lišty, jež jsou u plně vybavených modelů součástí balení, ale bez potíží je seženete i samostatně.
Otázku materiálu už jsme částečně naťukli, ale pro doplnění je dobré si pamatovat, že dřevěné schody se obecně hodí spíše do obytných prostor, pohodlně po nich můžete běhat i na boso a ani v zimě nebudou chladit. Kovové verze jsou nejčastěji z oceli nebo hliníku, přičemž hliník může být až třikrát lehčí. Jsou snadno omyvatelné a hodí se tak i do technických místností nebo garáží. K dostání jsou i kombinované verze, které spojují odolnost kovového rámu a příjemných dřevěných nášlapů.
Posledním kritériem, který můžete zvažovat je protipožární ochrana. Půdní schody s touto vlastností mají dle normy EN13501-2 odolnost vůči požáru uváděnou v minutách. Základní protipožární schody zvládnou ohni vzdorovat 45 min, lepší hodinu a některé i dvě. Jsou vyžadovány zpravidla u průmyslových a komerčních budov, v garážích, technických místnostech, novostavbách a všude tam, kde jsou podmínkou kolaudace. Zda je pro konkrétní případ potřebujete, Vám ozřejmí projektant nebo lokální hasičský sbor.
Určili jste si, co od Vašich půdních schodů vyžaduje prostor, do kterého se je chystáte osadit, a už víte, které typy existují a co Vám nabízejí. Nezapomeňte, že výběr Vám velice usnadní používání našich filtrů a filtrovacích posuvníků. Pokud cítíte potřebu lépe proniknout do tématu termoizolace, přečtěte si náš podrobný článek Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?, jinak hurá do nabídky půdních schodů, kde ty ideální určitě najdete.
Super termoizolační schody Fakro LWT jsou doporučené k použití v energeticky úsporných stavbách, ve kterých je kladen velký důraz na minimalizaci tepelných ztrát. Mají 4. nejvyšší třídu těsnosti.
Odborné zdroje
Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?
Je vám k dispozici v této nabídce.
Diskuze
Jaké bych si měla zvolit schody na půdu? Pokud vím, tak existují 3 typy (skládací, výsuvné a stahovací).
Dobrý den, existuje ještě další typ v podobě stěnových, které jak už název napovídá, slouží pro zabudování do boční stěny. Obecně se dá říct, že skládací slouží pro občasné používání. Pokud budete schody využívat frekventovaně, zvolte si stahovací. Pro omezené prostory jsou zase vhodné výsuvné. Každopádně Vám ještě doporučujeme si přečíst celý článek, ve kterém máte veškeré specifikace dopodrobna vysvětlené.
Má cenu si pořizovat ke schodům krycí lišty a montážní úhelníky?
Dobrý den, pokud se chystáte na montáž svépomocí, tak vám pořízení úhelníků doporučujeme. Krycí lišty slouží pouze jako estetický prvek, takže u těch záleží spíše na Vašich preferencích.
Dobrý den, chtěli bysme si pořídit schody na půdu, ale obávám se docela montáže. Jsou k tomu potřeba profíci nebo to budu schopný nějak sesmolit sám?
Dobrý den, půdní schody nevyžadují odbornou montáž a zvládnout by ji měl každý průměrně zdatný kutil. Obávat se jí teda rozhodně nemusíte.
Prosim jak velky otvor mame zvolit pro pudni schody?
Dobrý den, nejčastější a nejpohodlnější jsou o rozměrech 120 x 60, 120 x 70, 130 x 70 a 140 x 70 cm. Doporučujeme ale nejdříve zvolit schody a až pak řešit otvor, jelikož by vám předem vytvořený otvor nemusel sedět s rozměrem rámu.
Máme Fakro skládací víc jak sedm let a jsou v pohodě, bez problémů.
Děkujeme Vám za referenci, tak ať slouží ještě spoustu dalších let ;)