Potřebujete vytvořit stropní otvor? Nevíte jak začít s osazováním půdních schodů? Přemýšlíte kde začít s upravováním žebříku? Tento názorný průvodce Vám poradí s celým procesem a pomocí ilustrativních schémat Vás uvede na správnou cestu. Připravte nářadí, jdeme na to!
Zárukou pohodlného užívání půdních schodů je krom správného výběru i pečlivá instalace. Ač se u různých modelů mohou podrobnosti montáže lišit, základní schéma zůstává stejné. Pojďme si společně uvést, jak vytvořit či uzpůsobit stropní otvor a jak do něj osadit půdní schody buď klasickým postupem, nebo s pomocí montážních úhelníků. V závěru si dáme návod na rektifikaci délky žebříku.
Pokud se chystáte opatřit půdními schody stávající otvor, jenž nebude potřeba upravit, gratulujeme. Pro vysvětlení ale předpokládejme, že buď žádný půdní otvor nemáte, nebo ano, ale nevhodné velikosti. Samozřejmě záleží i na stavebním materiálu: jinak budete postupovat v případě, že máte stropní konstrukci z dřevěných trámů a jinak je-li z železobetonu, nebo kovu. Nejčastěji se však setkáte s dřevěnou konstrukcí, které se tedy budeme věnovat.
Při určování vhodného umístění otvoru nejprve uvažte, kde jej přibližně chcete a zda je pod vybranou lokací dostatek prostoru. Ujistěte se, že skrze zvolené místo neprochází elektrické kabely či rozvody vody, topení nebo plynu. Výhodou bude, pokud již víte rozměry skříně půdních schodů. Určete si orientační polohu středu a provrtejte jím menší vrut. Při pohledu z půdy pak zhodnotíte, zda je vybrané místo vhodnou volbou. Vhodnou volbou je myšleno umístění, ve kterém bude zapotřebí při vytváření otvoru prořezávat co nejmenší počet stropních trámů, ale i takové, které má nad sebou dostatek prostoru na vylézání. Aby nedošlo k propadnutí stropu, je třeba opatrnosti při řezání trámů. Obecně by nemělo hrozit nebezpečí při řezání až dvou z nich, žádá-li si ale vaše umístění více zásahů do stropní konstrukce, je nutností poradit se s odborníkem. Za každý přerušený trám bychom měli, pro udržení statiky, doplnit dvojnásobný počet. Co to znamená záhy pochopíte.
Když si přenesete zákres Vašeho půdního otvoru na strop, příčně propojte trámy, které se chystáte přeřezat, se sousedními pomocí dřevěné desky a řádně sešroubujte velkými vruty. Umístěte je zhruba 40 až 50 cm od plánovaného otvoru, zajistí dočasnou stabilitu při odřezávání. Nyní si lze zvolit, zda jako první vytvoříte otvor do sádrokartonu (či jiného stropního materiálu), nebo přeřežete trámy. My budeme postupovat od trámů a to tak, že si zakreslíme místo řezu na dvě tloušťky stropních trámů od otvoru. Do uříznutých konců si předvrtáme díry pro dlouhé vruty a po každé straně osadíme dvojici desek o stejné tloušťce a výšce jako jsou trámy. Přišroubujeme je i z vnější strany minimálně dvěma vruty do každého skrze sousedící trámy (viz nákres). V jednom z rohů zamýšleného otvoru si vyvrtáme dostatečně velkou díru pro pilku, kterou použijeme k vyřezání stropu podle předrýsovaných linií.
Tento typ postupu je vhodný, máte-li k dispozici pomocníka. Rozbalte své půdní schody, vyjměte ovládací hák a další případné příslušenství a vyneste do půdních prostor. U některých schodů lze žebřík před instalací oddělit, pokud tomu tak u Vašeho modelu je, učiňte tak před osazováním. Na obě dvě kratší strany otvoru připevněte ze spodní strany dočasné latě, které udrží schodovou skříň před ukotvením. Aby vytvořili dostatečnou oporu musí přesahovat hranu otvoru tak, aby podpírali skříň, ale nezavazeli otevírání víka. Před vrtáním přeměřte a porovnejte úhlopříčky, abyste se ujistili, že nedošlo ke zkosení rámu. Vruty šroubujeme dle návodu v konkrétních místech, pokaždé však mezi skříň a trám vklíníme vložky z dřevěných desek, skrze které vedeme vruty. Nyní můžete odšroubovat pomocné latě a v případě že jste oddělali žebřík, jej přidělat nazpět podle manuálu. Spáru mezi skříní a stropní konstrukci utěsníme pomocí montážní pěny, případně vložíme izolační lemovku. Ze spodní pohledové strany nainstalujeme krycí lišty. Je-li nutno zakrátit žebřík, v poslední kapitole si řekneme, jak na to.
Důmyslnou vychytávkou posledních let jsou montážní úhelníky, díky kterým lze poměrně jednoduše osadit půdní schody do stropní konstrukce i svépomoci. Po rozbalení a odložení příslušenství přeneste schody na půdu, kde na každý z rohů přišroubujete nárožník s otvorem na matici. Do ní z vrchu našroubujete přiloženou závitovou tyč. Perforované kovové profily nasadíte na tyč a zajistíte další maticí. Jakmile budete mít připraven každý z rohů, vložíte skříň do otvoru a zavěsíte na kovové profily, jež přepaží 90° úhel mezi trámy. Pomocí dotahování a povolování matic následně zarovnáte skříň se stropní konstrukcí, vklíníte dřevěné vložky a přišroubujete vruty.Po připevnění skříně odšroubujete ocelové profily, závitovou tyč a odděláte matice. Jako při klasické instalaci zatěsníte spáru, potenciálně ji zaizolujete, a spáry zespodu zamaskujete krycími lištami.
I přesto že své půdní schody budete vybírat s ohledem na světlou výšku místnosti, nad kterou je osadíte, v praxi je běžné, že žebřík nebude dokonale lícovat a budete jej muset rektifikovat, čili zakrátit. U stahovací schodů i některých modelů skládacího typu stačí jednoduše odšroubovat a oddělat přebytečné segmenty. Nicméně u většiny skládacích žebříků bude krácení vyžadovat pilku, či úhlovou brusku dle toho, zda půjde o dřevo nebo kov.
Nyní, když máte osazenou schodovou skříň, otevřete víko a rozložíte žebřík. Spodní část podehnete a podložíte stolečkem nebo židlí. Změříte potřebnou délku od konce lícujících horních sekcí k zemi. Z důvodu možných nerovností podlahy ověřte, že na obou stranách žebříku potřebujete stejnou, případně odlišnou, hodnotu. Dané rozměry pak přeneste co možná nejpřesněji na podloženou část a seřízněte v pravém úhlu. Na zakrácené konce nasadíte a přišroubujete patky, které buď jsou součástí balení, nebo je lze přikoupit samostatně.
Tímto jsou Vaše půdní schody připraveny k užívání a my Vám přejeme, aby jste s nimi byli co nejvíce spokojení. Ač jsme v tomto článku zmínili všechny důležité kroky, pamatujte, že u konkrétních modelů se mohou správné postupy v detailech lišit, proto vždy následujte daný montážní manuál. V našem rozsáhlém katalogu najdete krom samotných schodů a příslušenství i potřebné nářadí, případně ochranné zábradlí nad stropní průlez či horní kryty pro zvýšení estetických, praktických a termoizolačních vlastností. Fantazii se meze nekladou, proto neváhejte uzpůsobit svůj projekt jakýmkoliv specifickým nárokům.
Supertermoizolační půdní schody LTK Energy jsou schody nové generace. Pro své výborné termoizolační vlastnosti jsou tyto schody určeny především do místností s vysokým rozdílem teplot.
Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?
Je vám k dispozici v této nabídce.
Diskuze
Ty úhelníky jsou na jedno použití?
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že nárožníky na skříni zůstávají, resp. bylo by nesmírně náročné je v omezeném prostoru oddělat, tak ano. Závitovou tyč a kovové profily s maticemi můžete využít na další kutilství.
Prosímvás, můžu použít na seříznutý žebřík patky který už tam byly? Zdá se mi, že jo, ale nechci udělat chybu
Dobrý den,
ano, u většiny schodů to můžete udělat.